Dam tylko nam…

Dam tylko nam…

Ostatnio coraz wyraźniej daje się ludziom we znaki rujnująca ostródzki szpital polityka starosty Wiczkowskiego, ale odsyłanie pacjentów do szpitali w Olsztynie, Iławie czy nawet w Morągu władzy specjalnie nie martwi. Oficjalnie władza głosi, że to problemy ogólnopolskie, a mydli uszy budową bloku operacyjnego, choć nie wspomina, że właśnie z tego bloku uciekają wykwalifikowane pielęgniarki, a i chirurgów zbyt mało. Sama władza zajęła się natomiast sprawą dla niej ważniejszą: podziałem pieniędzy na remonty dróg i chodników tak, by pogodzić interesy wszystkich członków Grupy Trzymającej Władzę.

W Polsce dróg przybywa, są w coraz lepszym stanie, ale nadal potrzeby remontów są znacznie większe niż możliwości. Brakuje pieniędzy. Zwłaszcza, gdy się nie sięga po europejskie fundusze i bajeruje się o wzajemnym wspieraniu się budżetów powiatowego i gminnych. Owa propagandowa współpraca starosty z wójtami sprowadza się do łączenia kasy biednego powiatu z biednymi gminami. Kasy nie przybywa, możliwości remontowe nie rosną. Ale można za to odpowiednio „sterować” pieniędzmi, poprzez tak zwane współfinansowanie.

Wszystko ustala się w wąskich gronach współpracowników i wójtów. Radni powiatowi i gminni stawiani są przed „faktami dokonanymi”. Mają podnieść ręce. Że nie wiedzą co głosują? No to co? Ci co powinni wiedzieć – wiedzą. Czyli SWOI. Skandal z brakiem podstawowej informacji w uchwale budżetowej opisałem. Skandal niebywały z odmową udzielenia radnemu informacji o wydawaniu publicznych pieniędzy – także.

Starosta Wiczkowski po awanturze na sesji, łaskawie i po łebkach odczytał listę wydatków. Kto zdążył ten zanotował. W uchwale ten podział jest ogólny. Radnym wyfasonowano do głosowania paszteciki w rodzaju: „zwiększenie wydatków w dziale (…) o kwotę 1.367.942 zł (zwiększenie planu wydatków na inwestycje drogowe na terenie powiatu)”. Na co pójdą pieniądze? Wiczkowski tego nie mówi, ale daje do zrozumienia: NIE WASZA SPRAWA! Tyle, że pieniądze nie są nie jego tylko publiczne.

Pan Wiczkowski i jego grupa, zarządzająca dziś powiatem, jest przekonana, że dla wygrania kolejnych wyborów wystarczy tu zrobić chodnik, tam kawałek drogi. Tam zagłaskać rzeczywistość, gdzie się mieszka, we własnym okręgu wyborczym. Zrównoważony rozwój powiatu, jakieś plany realizacji zadań inwestycyjnych i remontów rozpisane na lata, z uwzględnieniem potrzeb we wszystkich gminach? Niby tak powinno być. Tylko po co? My mamy władzę, my decydujemy, więc liczą się głównie nasze interesy!

Dla uspokojenia załatwi się kilka drobiazgów ze zgłaszanych od lat postulatów nie leżących w polu zainteresowania Grupy Wspierającej Władzę. Zyska się w ten sposób głosy radnych spoza grupy. No i będzie się nagłaśniać, że dla Ostródy powiat dał ponad 20 milionów. Dał? Otóż nie dał. Konto powiatu posłużyło jedynie do transferu pieniędzy z budżetu centralnego na budowę wiaduktu prowadzoną przez miasto. Bo wiadukt leży w drodze powiatowej i tylko w ten sposób rząd mógł sfinansować inwestycję miejską.

Faktyczny podziału publicznych pieniędzy dokonany został nie na sesji 26 marca, ale 14 marca podczas posiedzenia Zarządu Powiatu. Przypomnę skład: Wiczkowski (Pietrzwałd), Winnicki (Słonecznik), Kacprzyk (Grunwald), Strzylak (Bogaczewo k/Morąga), Pec (Ostróda). Podzielono około 5,5 miliona złotych.

Oto faktyczna lista inwestycji i „remontów” :
1. „Remont chodnika” ul. Sienkiewicza – Morąg,
2. „Remont chodnika” ul. Leśna – Morąg,
3. „Remont ulicy” ul. Parkowa – Morąg,
4. „Remont ulicy” ul. Wróblewskiego – Morąg,
5. „Remont chodnika” m. Chojnik – gmina Morąg,
6. „Remont chodnika” m. Słonecznik – gmina Morąg,
7. „Przebudowa drogi” m. Słonecznik- gmina Morąg
8. „Remont chodnika” m. Markowo – gmina Morąg,
9. „Wykonanie dokumentacji technicznej” na przebudowę drogi Bogaczewo- Morąg
10. „Remont chodnika” m. Wielki Dwór – gmina Małdyty,
11. „Remont drogi” m. Zwierzewo – gmina Ostróda
12. „Remont drogi” m. Majdany Wielkie – gmina Miłomłyn
13. „Przebudowa drogi” m. Kiersztanowo- gmina Grunwald
14. „Remont drogi Tabórz – Plichta – gmina Łukta.

Dla uzupełnienia dodam, że w tegorocznym budżecie zapisano już następujące inwestycje drogowe:
1. Remont ulicy Kościuszki w Morągu
2. Remont ulicy Kwiatowej w Morągu
3. Remont ulicy Szpitalnej w Morągu
4. Remont chodnika ul. Mickiewicza w Morągu
5. Remont chodnika w miejscowości Strużyna, gmina Morąg
6. Remont chodnika w miejscowości Wenecja, gmina Morąg
7. Remont chodnika w miejscowości Łodwigowo, gmina Grunwald
8. Remont chodnika w miejscowości Szczepankowo, gmina Grunwald
9. Przebudowa ulicy Daszyńskiego w Miłakowie
10. Przebudowa drogi Smykowo- Naprom- Smykówko, gmina Ostróda
11. Remont drogi Wirwajdy –Nastajki, gmina Ostróda
12. Wykonanie nakładki odc. Zajączki – Pietrzwałd, gmina Ostróda

 

Każdy niech sobie sam wyciągnie wnioski o sposobie gospodarowania naszymi pieniędzmi.

O działaniu typu: temu na chodnik, temu na drogę, czyli DAM TYLKO NAM.

W.B.

Comments

comments