Stoch – przykład charakteru

Bohaterem dzisiejszego dnia, ale też całej zimy i początku wiosny, jest Kamil Stoch. Kamil stał się marką, co docenił nawet producent nart Fishera, który na produkowanym dla Kamila sprzęcie obok swego loga umieszcza nazwisko polskiego skoczka. Ale Kamil to nie tylko znakomity sportowiec. To przede wszystkim bardzo przyjazny, nie zadzierający nosa, skromny, darzący poważaniem i poszanowaniem innych, pozytywnie nastawiony do otoczenia człowiek. Te właśnie cechy wsparte systematyczną pracą, uporem i wykorzystaniem rad trenera wprowadziły go na szczyty tej dyscypliny sportu.

Kamil zdaje się iść nie tylko śladami Małysza, ale przede wszystkim innego wielkiego sportowca i człowieka – japońskiego mistrza Kasai’ego. Zbliżając się do 30. skoczkowie zazwyczaj kończą karierę. Kasai’emu coraz bliżej już do 50., a nadal należy do światowej czołówki. Kamil po 30. sięga szczytów – najwięcej zwycięstw i laurów wśród takich właśnie „sportowych seniorów”. Pewnie wszyscy życzymy mu kontynuacji laurów.

W kwietniu 2014 roku miałem możliwość poznać Kamila Stocha i jego piękna małżonkę Ewę Bilan – Stoch w budynku Centrum Komitetu Olimpijskiego PKOL w Warszawie podczas wernisażu pani Ewy. Jest fotografikiem. Na wystawie artystycznym okiem pokazywała piękno wyrzeźbionych treningiem ciała naszych skoczków. Modelami byli Stoch, Kubacki, Miętus, Hula, Kot, Ziobro i Rutkowski.

Zamieniliśmy kilkanaście zdań. Oboje zrobili na mnie bardzo duże wrażenie. Skromność, bezpośredniość, uśmiech, a także elokwencja. Oboje wiedzieli co chcą osiągnąć. Oboje podkreślali, że osiągnięcie celu zależy przede wszystkim od nich samych. Ale też oboje podkreślali, że potrzebna jest współpraca z innymi. Wspaniali ludzie.

Zachwycamy się sukcesami Stocha. Wiwatujemy i szalejemy. Upajamy się. Kiedyś jednak sukcesy się skończą. Sportowiec przejdzie na sportową emeryturę. Pozostanie człowiek z przykładowymi cechami charakteru. Cechami do naśladowania.

Zastanawiam się na ile my w ogóle owe cechy charakteru naszego czempiona dostrzegamy. A to właśnie z nich powinniśmy brać przykład. I kształtować je już w szkole. Bo tylko wtedy sięgniemy po sukcesy.

W.B.

Comments

comments